menusearch
ahmadizar.ir

پرسش‌‌‌‌های متداول کولرگازی

جستجو
صفحه اصلی
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ۱۶:۲۶:۱۲
آیا رابطه ای بین ظرفیت کولر گازی و متراژ ساختمان وجود دارد؟

رابطه ی دقیق خیر زیرا تهویه هر فضا با کولر گازی به عامل‌‌‌‌های متعددی از جمله ارتفاع محیط تهویه شونده از سطح زمین٬ تعداد دیوار‌‌‌‌های خارجی(دیوارهایی که با محیط‌‌‌‌های خارجی ارتباط دارند)٬ تعداد پنجره ها و ابعادشان٬ ارتفاع از سطح دریای ٬ جهت جغرافیایی ساختمان و…..بستگی دارد.

البته رابطه تقریبی برای استفاده از این کولرها به صورت زیر وجود دارد:

معمولا برای برودت هر ۳۰ تا۳۵ متر در تهران یک تن تبرید لحاظ می‌شود.

ظرفیت:                                          حدود تقریبی متراژ)متر مربع مساحت کف):

تا۹۰۰۰BTU/H                                        ۱۵

۱۲۰۰۰BTU/H                                        ۱۵ تا ۲۲

۱۸۰۰۰BTU/H                                        ۲۲ تا ۳۵

۲۴۰۰۰BTU/H                                        ۳۵ تا ۵۵

۳۰۰۰۰BTU/H                                        ۵۵ تا ۷۰

ظرفیت‌‌‌‌های بالاتر جهت متراژ‌‌‌‌های بالاتر.

مزیت مولتی اسپلیت یا همان سیستم چند پنله نسبت به سایر سیستم ها در چیست؟

از مزایای این سیستم‌‌‌‌های چند پنله:

دارای کمپرسور روتاری اینورتر

کاهش ۴۰% هزینه برق نسبت به مدل‌‌‌‌های معمولی

وجود کنترلر ترموستاتی جداگانه برای هر یونیت داخلی

اتصال به پنل‌‌‌‌های داخلی متفاوت: دیواری٬ داکت٬ کاست٬ سقفی زمینی

قابلیت اتصال یونیت‌‌‌‌های داخلی با بیش از ۱۳۰% ظرفیت یونیت خارجی

اشغال فضای خارجی بسیار کمتر نسبت به مدل‌‌‌‌های مرسوم بعلت وجود تنها یک کمپرسور به جای چندین کمپرسور

کارکرد جهت گرمایش محیط در برند اجنرال تا دمای منفی پانزده درجه سانتیگراد (در دو مدل تا منفی ده درجه سانتیگراد) و در گری تا منفی ۱۰ درجه سانتیگراد(دمای محل نصب کندانسور).

تفاوت مولتی اسپلیت یا همان سیستم چند پنله با کولر گازی در چیست؟

کولر‌‌‌‌های گازی چند پنله یا همان مولتی اسپلیت ها سیستمهایی هستند که یونیت خارجی (کمپرسور و کندانسور) آن به بیش از دو پنل داخلی متصل می‌شود در صورتی که در کولر‌‌‌‌های گازی یا همان اسپلیت ها بازای یک یونیت خارجی فقط می‌توانیم یک یونیت داخلی به آن متصل کنیم.

این سیستم ها (مولتی اسپلیت ها) از ظرفیت ۱۴۰۰۰btu/h تا ظرفیت ۴۵۰۰۰ btu/h تکفاز موجود هستند که از دو تا هشت پنل داخلی را بسته به ظرفیت یونیت خارجی ساپورت می‌کنند.

این سیستم ها (مولتی اسپلیت ها) از ظرفیت ۱۴۰۰۰btu/h تا ظرفیت ۴۲۰۰۰ btu/h تکفاز موجود هستند که از دو تا پنج پنل داخلی را بسته به ظرفیت یونیت خارجی ساپورت می‌کنند.

در این سیستم ها از فناوری اینورتر جهت کنترل جریان مبرد استفاده می‌شود تا کاربر٬ هنگام استفاده از یک یونیت داخلی فقط هزینه تهویه فضای مورد استفاده را بدهد به این معنا که کمپرسور بنا به ظرفیت درخواستی کاربر تغییر ظرفیت می‌دهد و با تنظیم دور موتور و جریان متغییر مبرد سریعا ظرفیت را کنترل می‌کند.

آیا استفاده از گرمایش کولر گازی صرفه اقتصادی دارد؟

بررسی خود را برای یک واحد به مساحت ۱۲۰ متر مربع در دو حالت پکیج گازسوز و اسپلیت انجام می‌دهیم:

گرمایش از گاز:

برای این واحد پکیج ۲۴kw مناسب است که حدود w 120وات در ساعت مصرف برق بعلاوه ی m3/h 3 مصرف گاز دارد. این میزان مصرف بر اساس ارزش حرارتی گاز در کشور‌‌‌‌های توسعه یافته است یعنی ارزش هر متر مکعب گاز مساوی kcal 11000 در صورتی که ارزش حرارتی گاز حدود kcal 8000 در سایر کشورها است. پس در این صورت مقدار مصرف صحیح گاز برابر است با :

۳ × (۱۱۰۰۰ ÷ ۸۰۰۰) = ۴.۱۲۵ m3/h

هزینه این مقدار گاز در خارج از نرخ یارانه ( هر متر مکعب گاز برابر ۳۵۰ تومان در سال ۱۳۹۰) : ۱۴۴۴ تومان + هزینه برق مصرفی ( هر کیلووات ۲۱۵ تومان در سال ۱۳۹۰) ۲۶ تومان = در مجموع ۱۴۷۰

۱۴۷۰ تومان هزینه برق و گاز مصرفی یک پکیج گازسوز(فرضی) در یک ساعت (خارج از نرخ یارانه ها).

گرمایش از برق:

برای این متراژ سیستم مناسب یک سیستم با ظرفیت ۶ تن است که با احتساب kw1.2 برق مصرفی بازای هر تن(سیستم معمولی) گرمایش داریم:

۶ × ۱.۲ = ۷.۲kw

با احتساب هر کیلووات ۲۱۵ تومان در سال ۱۳۹۰(نرخ غیر یارانه ای): ۱۵۴۸ تومان هزینه یک ساعت مصرف در حالت گرمایش خارج از نرخ یارانه.

در بررسی مشخص شد که استفاده از برق جهت گرمایش ۷۸ تومان گرانتر است از استفاده ی گاز برای گرمایش٬ اما باید بدانیم هزینه برقی گرمایش بدلیل اینکه کمپرسور مدام در حالت بار کامل کار نمی‌کند به مراتب پایین تر از محاسبات انجام شده است.

آیا جهت گرمایش نیز می‌توان از کولر گازی استفاده کرد؟
هر کولر گازیی که هیت پمپ داشته باشد قابلیت گرمایش را نیز دارد. در اکثر سیستم‌‌‌‌های هیت پمپ از شیر چهارراهه استفاده می‌شود این شیر با تغییر جهت جریان مبرد یونیت داخلی یا همان اواپراتور را به کندانسور تبدیل کرده و اتاق از حرارت دفع شده توسط کندانسور گرم می‌شود.
مفهوم کیلووات (kw) تناژ(ton) کیلو کالری(kcal) و حجم هوا(m3/h-cfm) را در کولر‌‌‌‌های گازی بیان کنید؟

میزان برق مصرفی کولر‌‌‌‌های گازی معمولا برحسب kwh کیلووات ساعت بیان می‌شود. این میزان مصرف حدود ۱.۲ kwh در هر تن برودت است.

ظرفیت (برودتی و حرارتی) کولر‌‌‌‌های گازی معمولا برحسب تناژ یا btu بیان می‌شود.

۱ ton = 3.516 kw = 3024 kcal =12000btu

۱ ton = حدودا ۳۷۵ cfm

۱ m3/h = 0.59 cfm

آیا کولر‌‌‌‌های گازی توانایی کنترل رطوبت را دارند؟
هوای گرم و مرطوب در برخورد با سطح سرد تولید رطوبت می‌کند ٬ به همین علت است که کولر‌‌‌‌های گازی در تابستان (از طریق یونیت داخلی) رطوبت تولیدی را از طریق لوله درین به خارج از محیط تخلیه می‌کنند ٬ هوای گرم و مرطوب اتاق در برخورد با کویل‌‌‌‌های سرد اواپراتور(یونیت داخلی) رطوبت خود را تا حدی از دست می‌دهند که این مقدار رطوبت دفع شده به مقدار رطوبت نسبی(منظور همان درصد رطوبت هوا است) و دمای هوای محیط ارتباط مستقیم دارد.
مزیت کولر‌‌‌‌های گازی اینورتردار نسبت به مدل‌‌‌‌های معمولی چیست؟

در سیستم‌‌‌‌های معمولی برای اینکه دمای مطلوب ثابت باشد کمپرسور بدین دلیل که با سرعت ثابت کار میکند باید مدام خاموش و روشن شود اما در سیستم اینورتر سرعت دور کمپرسور کم و زیاد شده و دیگر نیازی به خاموش و روشن شدن مداوم کمپرسور و راه اندازی مجدد(مصرف بالاتر) ندارد.

۳۰% تا ۵۰% مصرف برق کمتر نسبت به مدل‌‌‌‌های معمول ٬ دستیابی سریعتر به دمای مطلوب نسبت به مدل‌‌‌‌های معمولی ٬ بدون نوسانات دمایی ٬ جریان راه اندازی پایین تر نسبت به مدل‌‌‌‌های معمول

آیا کولر‌‌‌‌های گازی تصفیه هوا هم انجام میدهند؟

بله اخیرا مدل‌‌‌‌های جدید کولر‌‌‌‌های گازی کار تصفیه هوا را نیز انجام می‌دهند.

اما نکته مهم این است که بدانیم فیلتر‌‌‌‌های متفاوتی جهت تصفیه هوا وجود دارد که در ذیل به آن اشاره می‌شود:

تمام کولر‌‌‌‌های گازی حداقل مجهز به یک نوع فیلتر معمولی متداول قابل شست و شو(در قسمت یونیت داخلی یا همان اواپراتور) می‌باشند که بسته به آلودگی هوای محیط کاربری باید بین پانزده روز تا یک ماه یکبار شسته شوند.

فیلتر الکترواستاتیکی: هوای آلوده به ذرات معلق از میان یک میدان الکترواستاتیکی قوی عبور می‌کند و ذرات آن دارای بار منفی می‌شوند٬ این ذرات باردار از میدان الکترواستاتیکی دیگری عبور داده می‌شوند و ذرات منفی جذب ذرات مثبت شده و هوا از ذرات معلق تصفیه می‌شود. مناسبترین نوع فیلتر در صنایع تهویه خانگی این نوع فیلتر است.

فیلتر‌‌‌‌های دیگری نیز از قبیل فیلتر یون نقره (از بین بردن باکتری ها)٬ فیلتر یونساز ٬ فیلتر بیولوژیک٬فیلتر ویتامین c و…. وجود دارند که کمتر از آنها استفاده می‌شود.

شرایط کارکرد کولر گازی از لحاظ دما چگونه است؟

یکی از مهمترین مسایلی که قبل از خرید کولرگازی باید مورد توجه قرار گیرد شرایط کارکرد کولر گازی از لحاظ دمایی است زیرا کولر‌‌‌‌های گازی در خارج از محدوده ی دمایی کارکردشان کمپرسورشان خاموش شده و یا راندمانشان به شدت افت می‌کند.این محدوده دمایی به عامل‌‌‌‌های گوناگونی وابسته است که مهمترین آن کمپرسور دستگاه است.

اکثر کولر‌‌‌‌های گازی تا دمای ۴۳ درجه سانتیگراد کارآیی دارند و برخی از مدل ها تا ۵۲ درجه سانتیگراد را نیز تحمل می‌کنند که به اسم تروپیکال شناخته می‌شوند.

در گرمایش نیز تمام کولر‌‌‌‌های گازی تا دمای صفر درجه سانتیگراد کارآیی دارند و برخی از مدل ها تا منفی پنج٬منفی هفت٬ منفی ده٬ و حتی منفی پانزده درجه سانتیگراد را نیز تحمل می‌کنند که در مورد هر دستگاه متفاوت بوده و باید در هنگام خرید از کارشناس فروش اطلاعات مربوط به هر دستگاه گرفته شود.

جریان راه اندازی (آمپر) و جریان کاری کولر‌‌‌‌های گازی چقدر است؟
جریان کارکرد و جریان راه اندازی با تغییر ظرفیت و مدل دستگاه(دیواری٬ کاست٬داکت و….) تغییر می‌کند به عنوان مثال: در برند اجنرال مدل ASGS30R به ظرفیت ۳۰۰۰۰BTU/H(سرد و گرم) جریان راه اندازی ۶۴ آمپر و جریان کارکرد ۱۲.۹ آمپر در حالت سرمایش و ۱۴.۲ در حالت گرمایش است.
مصرف برق کولر‌‌‌‌های گازی چقدر است؟

کیلووات مصرفی کولر‌‌‌‌های گازی به ظرفیت این کولرها وابسته است به عنوان مثال در برند اجنرال (مدل ASGS30R) کیلووات مصرفی کولر به ظرفیت ۳۰۰۰۰BTU/H(سرد و گرم) برابر است با ۲.۵۷ کیلووات بر ساعت در شرایطی که کولر گازی در مدت یک ساعت بصورت بیوقفه کار کند.

با توجه به نرخ برق در سال ۹۰ هزینه روشن بودن کولر به مدت یک ساعت در حالت full load(بار کامل) برابر است با

۲.۵۷ * ۳۵=۹۰ تومان(البته در محدوده ی یارانه)

در خارخ از محدوده یارانه : ۲۱۵*۲.۵۷=۵۵۲ تومان

توضیح مختصری راجع به سیکل کاری کولر‌‌‌‌های گازی بدهید؟

کولر‌‌‌‌های گازی بر اصل سیکل‌‌‌‌های تبرید کار می‌کنند که از چهار بخش کلی تشکیل شده اند:کمپرسور-کندانسور-اواپراتور-لوله مویین یا شیر انبساط.

مبرد فشار پایین در اواپراتور(یونیت داخلی) حرارت محیط را جذب می‌کند و از مایع به گاز تغییر فاز می‌دهد گاز مبرد وارد کمپرسور(قلب سیستم) شده و فشرده می‌شود و دما و فشارش افزایش می‌یابد تا در کندانسور(یونیت خارجی) گرمای جذب شده از محیط داخل را به کمک فن به هوای بیرون منتقل کند و با تغییر فاز از گاز به مایع تبدیل شود این مایع به کمک لوله مویین یا شیر انبساط فشار و دمایش باز هم کاهش می‌یابد تا توانایی جذب حرارت در اواپراتور را داشته باشد و این سیکل پیوسته تکرار می‌شود.

آیا کولر‌‌‌‌های گازی نیز مدل‌‌‌‌های متفاوتی دارند؟
بله.کولر‌‌‌‌های گازی از سه بخش عمده تشکیل شده اند:۱.پنجره ای ۲. پرتابل ۳.اسپلیت(دیواری- سقفی دیواری- سقفی زمینی- کاستی- کانالی- چندپنله- ایستاده)
اسپلیت با کولر گازی چه تفاوتی دارد؟
اسپلیت یونیت یا اسپلیت مفهوم دوتایی را انتقال می‌دهد یعنی بخش اعظم کولر‌‌‌‌های گازی همین اسپلیت ها می‌باشند که از دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده اند اما کولر گازی مفهوم گسترده تری را انتقال می‌دهد که علاوه بر اسپلیت ها شامل کولر‌‌‌‌های گازی پنجره ای و پرتابل نیز می‌شود.

طراحی سایت توسط یعقوب احمدی