menusearch
ahmadizar.ir

لباسشویی

جستجو
صفحه اصلی
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ۱۶:۴۰:۲۴
پنج شنبه نهم فروردین ۹۷
(4)
(0)
لباسشویی
چگونه ماشین لباسشویی خود را تعمیر کنیم ؟
وقتی که به مطالعه این صفحه ( آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی ) میپردازید، چنانچه فنی باشید میتوانید به تعمیر ماشین لباسشویی الجی، تعمیر ماشین لباسشویی آزمایش، تعمیر ماشین لباسشویی فریجیدر، تعمیر ماشین لباسشویی زیمنس، تعمیر ماشین لباسشویی ارج، تعمیر ماشین لباسشویی هیتاچی و ... بپردازید، الجی، آزمایش، فریجیدر و هیتاچی را مثال زدیم که بدانید برند لباسشویی شما آمریکایی، اروپایی، آسیایی و یا ایرانی باشد با این اطلاعات میتوانید به رفع عیب آن بپردازید .

برطرف کردن لرزش ماشین لباسشویی
در بازدید اولیه، علت صدای بیش از اندازه خرابی بلبرینگ‌‌‌‌های دیگ لباسشویی یا موتور تشخیص داده میشود، برای تشخیص عیب مذکور، تسمه ماشین را از روی پولی بزرگ موتور جدا کنید و پولی را با دست به حرکت درآورید ؛ اگر بلبرینگ‌‌‌‌های موتور خراب باشد، حتما صدای خرابی آن به گوش میرسد. در مرحله بعد پولی بزرگ سر شفت آبکش را به حرکت درآورید با مشخص شدن عیب بلبرینگ‌‌‌‌های دیگ، علت صدای بیش از اندازه مشخص میشود .

علت دیگر نیز میتواند از معیوب بودن کمک‌‌‌‌های اصطکاکی آن دانست. برای تعویض بلبرینگ‌‌‌‌های دیگ، حتما باید دیگ به صورت کامل باز و سپس مونتاژ شود، بهتر است برای تعویض کمک‌‌‌‌های معیوب زمانی که دیگ از داخل بدنه خارج شده، اقدامات لازم انجام گیرد.روش باز کردن و سرویس فیلتر ماشین لباسشویی
مکان فیلتر در پایین ماشین لباسشویی قرار دارد که محل جمع آوری کرک، پشم، ذرات خارجی و اشیای به جا مانده در لباسها مثل سوزن، سنجاق، دکمه و سکه است. در ابتدا در روی فیلتر را باز نمایید و سپس فیلتر را به سمت چی بچرخانید و سپس /ان را به طرف بیرون بکشید تا از جای خود خارج شود .

اقدام به شستشوی کامل فیلتر نمایید و سپس آن را در جای خود قرار دهید، توجه داشته باشید که فیلترها در انواع مختلفی طراحی شده اند و در دفترچه راهنمای هر ماشین، طیقه خارج کردن آن توضیح داده شده است .

در داخل فیلتر یک پمپ آب قرار دارد که عدم وجود فیلتر، باعث وارد شدن اشیای خارجی به داخل پمپ آب و توقف حرکت پروانه پمپ و در نهایت سوختن الکتروموتور آن میشود.
روش باز کردن و تعمیر میکروسوئیچ درب لباسشویی
روش باز کردن میکروسوئیچ ماشین لباسشوییآموزش تعمیر میکروسوئیچ لباسشوییآموزش تعویض میکروسوئیچ لباسشویی

دستگیره در را با کمی فشار به طرف خود بکشید تا در از لاستیک دور خود جدا شود. قوس مخصوص شیشه در به همراه لاستیک دور آن، وظیفه آب بندی دیگ را به عهده دارند .

با باز شدن در لباسشویی، لبه بیرونی لاستیک دور در، نوع قوس شیشه، قسمت داخلی آبکش استیل و محل قرار گرفتن اهرم ضامن در به خوبی دیده میشوند .

برای جدا کردن لبه لاستیک در از بدنه لباسشویی، باید فنر بیرونی دور در را با یک پیچ گوشتی کوچک دوسو به طرف بیرون بکشید تا فنر آزاد شود. با آزاد شدن فنر بیرونی دور لاستیک، فنر را از جای خودش خارج کنید، سپس لاستیک در را به آرامی از یک طرف از بدنه جدا کنید، در غیر این صورت با وارد شدن فشار بیش از اندازه به لاستیک آسیب خواهد رسید .

پس از جدا شدن لاستیک آن را در داخل دیگ قرار دهید تا بتوانید به سادگی میکروسوئیچ در را خارج کنید. پیچ‌‌‌‌های میکروسوئیچ را باز نمایید، به علت متصل بودن سیم به میکروسوئیچ در داخل بدنه به صورت معلق میماند .

و سپس با یک دست میکروسوئیچ را از پشت بدنه بیرون آورید .

اگر درب لباسشویی شما باز یا بسته نمیشود میکروسوئیچ شما مشکل دارد و به طور مثال اگر لباسشویی پارس یا الکترولوکس دارید برای تعمیر ماشین لباسشویی پارس یا تعمیر ماشین لباسشویی الکترولوکس باید از میکروسوئیچ فابریک آن برند استفاده نمودکه این امر در آی.پی امداد انجام میگردد.


روش باز کردن در روی لباسشویی
ابتدا دو شاخه را از پریز برق جدا کنید و شیلنگ خروجی را از ورودی فاضلاب خارج کنید. پس از بستن شیر آب، شیلنگ ورودی آب را از ماشین جدا کنید. با یک آچار بوکس شماره 7 یکی از پیچ‌‌‌‌های نگهدارنده درپوش روی بئنه را نیز باز میکنیم تا در آزاد شود، با باز شدن دو عدد پیچ نگهدارنده درپوش روی ماشین، با هردو دست درپوش را به طرف جلو فشار دهید تا به صورت کشویی حرکت کند .با کمی فشار و به صورت هماهنگ از دو طرف، درپوش به طرف جلو حرکت کرده و شیار‌‌‌‌های روی درپوش از روی خار‌‌‌‌های موجود در بدنه ماشین جدا میگردد .، درپوش آزاد شده را به آرامی از روی بدنه بردارید، در این مرحله احتمال شکستن خار‌‌‌‌های روی بدنه زیاد است و باید دقت بیشتری کرد .

شیارهایی در دوطرف درپوش بالا وجود دارد که باید در هنگام بستن درپوش دقت کنید تا خار روی بدنه به طور دقیق در داخل بریدگی شیار قرار گیرد. سپس درپوش را به طرف عقب ماشین کشیده و آن را درجای خود قرار دهید و پس از آن پیچ‌‌‌‌های درپوش را ببندید .

با برداشتن درپوش بالای ماشین قسمتهایی از اجزای ماشین شامل تایمر، خازن پارازیت گیر، دوعدد شیربرقی تکی، مربوط به آب گرم و سرد، جاپودری و وزنه سیمانی با روکش پلاستیکی به خوبی دیده میشوند .

روش باز کردن و تعویض لاستیک دور در ماشین لباسشویی در آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی

تعویض لاستیک لباسشویی

ابتدا به وسیله دستگیره در، ضامن آن را آزاد کنید تا در باز شود .

در را به طور کامل باز کرده و سیم فنری محکم کننده لبه لاستیک به بدنه ماشین را از جای خود خارج کنید. به آرامی و از یک سمت، لبه خارجی متصل به بدنه ماشین را جدا کنید. دقت کنید فشار بیش از اندازه و نادرست، موجب آسیب رسیدن به لاستیک دور در میشود .

پس از باز شدن لاستیک از لبه روی بدنه ماشین، آن را داخل دستگاه قرار دهید .

لاستیک از طرف دیگر برروی شیار مخصوص لبه دیگ بسته شده و به وسیله یک سیم فنری و پیچ و مهره بلند به دیگ محکم شده است. برای جدا کردن لاستیک از دیگ، باید از یک پیچ گوشتی بلند استفاده کرد و پس از باز کردن پیچ، سیم فنری را آزاد کرد .

پس از باز شدن پیچ، میتوانید سیم فنری را از از روی لاستیک جدا کنید و آن را بیرون آورید .

سیم فنری و پیچ و مهره آن به خوبی دیده میشود. جنس این سیم فنری، گالوانیزه است و در مقابل رطوبت و حرارت مقتوم است و زنگ نمی‌زند .

لاستیک را از لبه دیگ جدا کنید و به آرامی آن را از داخل دیگ بیرون بیاورید و سپس لاستیک را مورد بررسی قرار دهید، چنانچه پوسیدگی یا زدگی کمی نیز در آن مشاهده شد نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.


روش جدا کردن پانل جلوی ماشین لباسشویی
تعویض برد ماشین لباسشویی


ابتدا با گرفتن دستگیره جاپودری آن را به طرف بیرون کشیده و از جای خود خارج کنید .

جاپودری را از داخل جایگاهش بیرون آورید. جاپودری دارای سه قسمت است که در لباسشویی‌‌‌‌های مختلف، به شکل‌‌‌‌های گوناگون نام گذاری شده است :

قسمت‌‌‌‌های مختلف جاپودری دارای اندازه یکسانی نیستند، زیرا مقدار پودری که در قسمت شستشوی اصلی قرار میدهیم، تقریبا دو برابر پودری است که در قسمت شستشوی مقدماتی است .

قسمت سوم جاپودری که ویژه مواد نرم کننده است به خوبی نشان داده شده است. لوله خروجی این قسمت، کمی بالاتر از کف جاپودری و به ارتفاعی پایین تر از لبه محفظه جاپودری است. موادی که در این محفظه قرار میگیرد، کمی پایین تر از لوله خارجی است و یک درپوش با حالتی مخصوص روی آن قرار دارد که با کف محفظه، فاصله کمی دارد ومخلوط آب و مواد نرم کننده از زیر درپوش و از بالای لوله خروجی وارد دیگ میشوند .

با یک پیچ گوشتی چهار سو، یکی از پیچ‌‌‌‌های نگهدارنده پانل را باز کنید .

پیچ دیگر پانل را نیز با همان پیچ گوشتی چارسو بازکنید. سوراخی که در پایین محفظه قرار دارد، مجرای ورودی آب و پودر به داخل دیگ ماشین لباسشویی است .

پانل را از دوطرف گرفته و با کمی فشار آن را به طرف جلو بکشید تا از بدنه لباسشویی جدا شود .

با جدا شدن پانل، قسمت‌‌‌‌های دیگری از اجزای لباسشویی شامل : کلیدها، ولومها، صفحه تقسیم آب در پشت ولوم و تایمر دیده میشوند.


طریقه بیرون آوردن ولوم تایمر و ترموستات قابل تنظیم لباسشویی
برای انتخاب برنامه، ولوم تایمر را در جهت حرکت عقربه‌‌‌‌های ساعت بچرخانید. ولی توجه داشته باشید هرگاه ولوم در جهت عکس حرکت عقربه‌‌‌‌های ساعت چرخانده شود، ولوم به صورت هرزگرد در می‌آید .
برای بیرون آوردن ولوم تایمر، آم را 45 درجه در جهت عکس حرکت عقربه‌‌‌‌های ساعت بچرخانید و سپس به طرف بیرون بکشید.
با کشیدن ولوم تایمر به طرف بیرون، ولوم از روی گردونه تقسیم کننده آب جدا میشود. در این حالتگردونه تقسیم کننده آب و اهرم عمودی به خوبی دیده میشوند .
روی ولوم ترموستات قابل تنظیم اعدادی از 30 تا 95 درجه سانتیگراد نوشته شده است، برای جدا کردن ولوم از شفت ترموستات، ولوم را به طرف بیرون بکشید .
پس از آنکه ولوم را به طرف بیرون کشیدید، ولوم به اسانی از روی شفت ترموستات قابل تنظیم جدا میشود، در این ترموستاتها نقطه ای قبل از 30 درجه سانتیگراد وجود دارد که مدار المنت را قطع میکند و دستگاه باید با آب سرد کار کند.

روش باز کردن شیر الکتریکی لباسشویی
تعویض شیربرقی لباسشویی


ابتدا سر سیم‌‌‌‌های برق ورودی به شیربرقی را جدا می‌کنیم. در این دستگاه، دوعدد شیربرقی تک بوبین 180 درجه وجود دارد .
سر سیم‌‌‌‌های هر دو شیر برقی که جدا شد، سیم آبی رنگ مربوط به شیر آب سرد، سیم قرمز رنگ مربوط به شیر آب گرم، سیم مشترک آنها، سبز و قرمز رنگ است .
برای جدا کردن شیربرقی از بدنه لباسشویی، ابتدا توسط یک پیچ گوشتی، خار مخصوص محکم کننده آن به بدنه را آزاد کنید و سپس شیربرقی را به سمت چپ بچرخانید .
پس از چرخاندن شیربرقی در جهت عکس عقربه‌‌‌‌های ساعت، آن را به طرف بیرون بکشید تا یار‌‌‌‌های روی شیربرقی از شیار‌‌‌‌های روی بدنه خارج شود و شیر آزاد گردد .
پس از کشیدن شیربرقی به طرف بیرون، شیر از جای خود بیرون آمده و از بدنه جدا میشود. سپس توسط یک انبردست، بست روی شیلنگ آب خروجی از شیربرقی به جاپودری را جدا کنید .
روش باز کردن سنگ پلاستیکی روی دیگ لباسشویی

آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی برای باز کردن سنگ پلاستیکی رو دیگ لباسشویی

با یک آچاربکس 13 میلیمتری، دوعدد پیچ روی سنگ را باز کنید تا سنگ از دیگ جدا شود .
پیچ‌‌‌‌های باز شده را از جای خود خارج کنید تا سنگ به طور کامل آزاد گردد .
پس از باز شدن دو پیچ بلند محکم کننده شنگ به دیگ ماشین، سنگ را از طرفین و توسط هردو دست گرفته و از روی دیگ پلاستیکی جدا کنید .
سنگ را به آرامی از جای خود بلند کنید. توجه داشته باشید که داخل این سنگ پلاستیکی، با مخلوطی از براده آهن پر شده و وزن آن در حدود 12/4 کیلوگرم است و باید در هنگام بلند کردن یا جا به جا کردن آن، با احتیاط عمل کرد و آن را به آهستگی روی زمین قرار داد. همچنین باید دقت کرد که ضربه ای به بدنه پلاستیکی سنگ وارد نشود .
روش باز کردن گردونه تقسیم کننده آب در داخل جاپودری لباسشویی
برای باز کردن گردونه تقسیم کننده آب، با یک پیچ گوشتی چارسو، پیچ محکم کننده گردونه تقسیم کننده آب را باز کنید.
پیچ چارسو را از جای خود خارج کنید. گردونه تقسیم کننده آب در ماشین لباسشویی مختلف و با یکدیگر فرق می‌کنند. چون باید با برنامه‌‌‌‌های مختلف تایمر هماهنگی داشته و در زمانهایی که تایمر فرمان میدهد به طور صحیح عمل کند .
گردونه را گرفته و به طرف بیرون بکشید تا ز روی محور تایمر جدا شود .
نوک شفت تایمر، قسمت داخلی گردونه و اهرم عمودی که زائده آن در قسمت شیار داخلی گردونه تقسیم کننده آب قرار گرفته نشان داده شده است. حرکت تایمر و نوع شیار‌‌‌‌های گردونه باعث می‌شود که اهرم به طرف راست و چپ کشیده شود. این فرمان از طریق اهرم افقی که قسمتی از آن در شکل دیده می‌شود به اهرم روی جاپودری منتقل می‌گردد و شیر مکانیکی را حرکت داده، آب را در قسمت‌‌‌‌های مختلف جاپودری می‌ریزد.

روش باز کردن تایمر ماشین لباسشویی
برای باز کردن تایمر دستگاه، ابتدا با یک پیچ گوشتی چارسوی مناسب، پیچ نگهدارنده تایمر به بدنه را باز کنید .
دومین پیچ نگهدارنده تایمر به بدنه را نیز باز کنید، دقت کنید تایمر را قبل از باز شدن کامل، با دست دیگر بگیرید و بعد پیچ را به طور کامل باز کنید .
پس از باز شدن پیچ‌‌‌‌های نگهدارنده تایمر به بدنه، تایمر را از جای خود خارج کنید .
قسمت دیگر تایمر را نشان می‌دهد، در این نوع تایمرها، به جای فیش‌‌‌‌های ورودی و خروجی در کنار تایمر، از یک فیبر چاپی و فیش‌‌‌‌های مخصوص اتصالات به تمام اجزای الکتریکی ماشین استفاده شده است، همچنین برای تغییر سرعت در موتور‌‌‌‌های اونیورسال، از یک کیت تغییر سرعت که برروی تایمر دارد، استفاده میشود .
تایمر لباسشویی مغز اصلی دستگاه شما است که تعمیر آن تخصص میخواهد و تعویض آن باید توسط نمایندگی مربوطه انجام گردد به طور مثال برای تعمیر ماشین لباسشویی مجیک یا تعمیر ماشین لباسشویی الگانس و یا تعمیر ماشین لباسشویی ایندزیت باید از نمایندگی مربوطه و استفاده از قطعات فابریک خدمات گرفت که آی.پی امداد با استفاده از قطعات فابریک این امر را میسر مینماید .

روش باز کردن در پشت ماشین لباسشویی
برای تعمیر یا بازدید تسمه، باید در پشت دستگاه را باز کنید، برای این کار از یک پیچ گوشتی چهارسو استفاده کرده و پیچ‌‌‌‌های آن را باز کنید. پس از باز کردن 12 عدد پیچ محکم کننده در پشت به بدنه دستگاه، قیمت پایین در را گرفته و به طرف جلو بکشید و سپس به طرف پایین فشار دهید تا قسمت بالای در نیز از زیر قاب آزاد شود. پس از آزاد شدن در، آن را از بدنه دستگاه جدا کنید و تا پایان کار عملی ف در جای مناسبی قرار دهید تا رنگ آن آسیب نبیند.


روش آزاد کردن کمکها از بدنه لباسشویی
برای خارج کردن دیگ از داخل بدنه ماشین لباسشویی، لازم است یک طرف کمک را از کف دستگاه و یا دیگ جدا کنید، برای این کار میتوانید از یک آچاربوکس شماره 17 میلیمتری استفاده کنید و پیچ را باز کنید، پیچ را از جای خود بیرون بیاورید تا بتوانید کمک را از بدنه جدا کنید، در ضمن مهره، روی بئنه پایه جوش خورده است .
پس از باز کردن پیچ پایه، بازوی متحرک کمک را به طرف بالا فشار دهید تا کمک جمع شود و از پایه جدا گردد. دقت کنید در موقع نصب کمک، قسمت متحرک آن در پایین قرار گرفته باشد .
با یک آچار بکس شماره 17 میلی متری پیچ محکم کننده سر کمک به پایه کف را باز کنید .
پس از باز شدن پیچ و خارج کردن آن از جای خود، کمک به آسانی از بدنه جدا میشود .
روش آزادسازی خرطومی دیگ به پمپ آب ماشین لباسشویی
برای جدا کردن خرطومی دیگ به پمپ آب، دوسر بست را به وسیله انبردست بگیرید و آنها را به هم نزدیک کنید تا بست آزاد شود .
پس از آزاد شدن بست، آن را به طرف بیرون بکشید و سپس دو سر آن را رها کنید .
با کم شدن فشار بست از روی دهانه سر خرطومی دیگ به پمپ آن را به راحتی با دست از پمپ مغناطیسی جدا کنید، سر خرطومی را به طرف پایین گرفته و خرطومی را چند بار حرکت دهید تا اشیای ریز، مثل سوزن و دکمه که احتمالا در بین شیارها باقی مانده اند به بیرون ریخته شوند.

روش بیرون آوردن دیگ ماشین لباسشویی
آموزش بیرون آوردن دیگ لباسشویی


پس از جدا کردن تمام اتصالات مکانیکی دیگ از بدنه می‌توان آن را بیرون آورد توجه داشته باشید که به علت بالا بودن وزن دیگ بهتر است از جرثقیل برای خارج کردن آن استفاده کرد. این کار باید به آرامی و بدون کمک دیگران انجام گیرد. در صورتی که به هر دلیل نتوان از جرثقیل استفاده کرد، باید به کمک نفر دیگری دیگ را از آن خارج کنید .
بهتر است با یک دست زنجیر و با دست دیگر، دیگ را در هنگام خارج شدن کنترل کرد .
دیگ را تا حدی که فنرها کمی آزاد شوند بالا آورده و سپس فنرها را از دیگ جدا کنید .
برای اینکه هیچ فشاری به بدنه، دیگ و لوازم ماشین وارد نشود، قاب پشت ماشین را باز میکنیم تتا دیگ به راحتی از جای خود بیرون آورده شود .
پس از باز کردن چهار عدد پیچ چهارسو در پشت و دو عدد پسچ چهارسو در بالا، توسط یک پیچ گوشتی مناسب، قاب پشت ماشین آزاد میشود .
با آزاد شدن قاب پشت دیگ، تسمه شیاردار و پولی بزرگ به خوبی دیده میشود، در این حالت دیگ آماده خارج شدن است .
با دست راست زنجیر را کم کم به طرف پایین بکشید تا دیگ از بدنه خارج شود و با دست دیگر، دیگ را در وسط قرار دهید تا به اجزای دیگر لباسشویی برخوردی نداشته باشد. اگر در موقع بالا آمدن دیگ، متوجه درگیر شدن دیگ با سیم یا لاستیکی شدید، به آسانی میتوانید با کشیدن زنجیر، سمت چپ دیگ را کمی پایین بیاورید تا گیر ایجاد شده برطرف شود و مجددا دیگ را بالا ببرید .
باید توجه داشت که چون اتصال سیم‌‌‌‌های اجزای الکتریکی بین دیگ و بدنه برقرار است، دیگ به آرامی و با دقت خارج گردد و نیازی به بالا بردن بیش از اندازه آن نیست .
روش باز کردن سنگ پلاستیکی زیر دیگ ماشین لباسشویی
برای تعویض بلبرینگ‌‌‌‌های دیگ، ابتدا دیگ را روی یک حلقه لاستیکی قرار دهید و سپس توسط یک آچاربکس شماره 13 میلی متر، پیچ محکم کننده سنگ به دیگ را باز کنید، پس از باز شدن پیچ نگهدارنده سنگ زیر، آن را از جای خود خارج کنید، با آچار بکس شماره 13 میلی متر، پیچ دیگر نگهدارنده سنگ زیر را باز کنید. دقت کنید هنگام خارج کردن آخرین پیچ نگهدارنده سنگ، آن را با دست دیگر نگه دارید تا ایمنی بیشتری ایجاد شود .

پس از باز شدن پیچ‌‌‌‌های نگهدارنده، سنگ زیر آن را با دو دست گرفته و از جای خود بردارید تا از دیگ جدا شود، وزن این سنگ حدود 11/3 کیلوگرم است.


نحوه باز کردن در دیگ لباسشویی
آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی را دنبال نمایید : برای باز کردن در دیگ لباسشویی هایی که روی آنها نشانه ای وجود ندارد، باید روی قسمتی از آن علامت گذاری کرد تا در هنگام بستن مجدد، جابه جایی ایجاد نشود .

بست‌‌‌‌های فنری را به آرامی و با فشار کمی به ترتیب باز کنید .
ابست‌‌‌‌های فنری باقیمانده را باز کنید .
آخرین بست فنری را بردارید تا در دیگ و لاستیک، باهم از بدنه دیگ جدا شوند .
برای برداشتن در دیگ، یک پیچ گوشتی دوسو را به آرامی بین در و بدنه دیگ، اهرم کنید تا در دیگ جدا شود. دقت کنید اگر از چکش برای زدن ضربه‌‌‌‌های شدید به پیچ گوشتی استفاده شود، احتمال سوراخ شدن دیگ با پریدن لبه در و یا پاره شدن لاستیک آب بندی وجود خواهد داشت .
با جدا شدن در دیگ، آن را از جای خود بردارید .
در دیگ به آسانی از جای خود خارج شده و قسمت هایی از اجزای ماشین شامل : لاستیک آب بندی دور در و آبکش استیل ضد زنگ به خوبی دیده می‌شوند .
برای تعویض دیگ لباسشویی و یا تعمیر ماشین لباسشویی آریستون، تعمیر ماشین لباسشویی کندی و تعمیر ماشین لباسشویی دلونگی کلیک نمایید.


روش برداشتن تسمه از روی پولی‌‌‌‌های دیگ و موتور
برای برداشتن تسمه از روی پولی موتور، ابتدا تسمه را از یک طرف گرفته و کمی به طرف جلو بکشید .
سپس تسمه و پولی را با هم در جهت عکس حرکت عقربه‌‌‌‌های ساعت بچرخانید .
حرکت تسمه و پولی بزرگ را ادامه دهید تا تسمه آزاد شود .
تسمه را از جای خود خارج کنید .
توجه : در تسمه‌‌‌‌های نوع شیاردار، حتما پولی سر موتور شیاردار و پولی بزرگ دیگ، از نوع صاف و بدون شیار می‌باشند، در تسمه‌‌‌‌های معمولی که مقطع آنها ذوزنقه ای است، پولی سر موتور و پولی بزرگ دیگ هردو شیار دار هستند و تسمه داخل شیار آنها قرار می‌گیرد.


روش قرار دادن تسمه روی پولی‌‌‌‌های دیگ و موتور
برای سوار کردن تسمه، ابتدا تسمه را روی پولی سر موتور قرار دهید و تسمه را به طرف بالا کشیده و یک طرف تسمه را روی پولی بزرگ بگذارید، سپس تسمه و پولی را با هم در جهت حرکت عقربه‌‌‌‌های ساعت بچرخانید .
حرکت چرخش تسمه و پولی بزرگ را تا جایی ادامه دهید که برای ادامه حرکت پولی بزرگ نیاز به فشار بیشتری باشد .
همزمان با نگهداشتن دست خود یرروی تسمه، فشار بیشتری روی آن وارد کنید تا با فشار روی پولی بزرگ قرار گیرد، دقت کنید اگر تسمه شل باشد، نمی‌تواند دیگ را به حرکت درآورد .
روش جدا کردن پولی بزرگ از شفت آبکش
برای جدا کردن پولی بزرگ، ابتدا یک عدد پیچ گوشتی بزرگ را بین فرورفتگی دیگ و یکی از پره‌‌‌‌های پلی اهرم کنید تا پلی هنگام باز شدن پیچ حرکت نکند .
با آچار بوکس شماره 13 میلی متری پیچ سر شفت را در جهت عکس حرکت عقربه‌‌‌‌های ساعت بچرخانید تا پیچ باز شود.
پس از باز شدن کامل پیچ سر شفت آبکش، پیچ و واشر را از جای خودش خارج کنید .
با برداشتن پیچ و واشر سر شفت آبکش، پولی بزرگ با کمی فشار از روی هزار خار سر شفت آبکش، جدا میشود. دقت کنید که سوراخ وسط پولی بزرگ نیز، هزار خار است .
روش بیرون آوردن آبکش از داخل دیگ
برای شفت هایی که به راحتی از جایگاه خودشان بیرون نمی‌آیند، حتما باید پیچ سر شفت را در جای خود محکم بسته و آنگاه ضربه را روی سرپیچ بزنید تا آبکش آزاد شود .
با آزاد شدن شفت آبکش، میتوانید آن را از طرف دیگر بیرون بکشید .
آبکش را از داخل دیگ خارج کنید، جنس آبکش از استیل ضد زنگ است و تمام دور آن سوراخ است تا موقع خشک کردن لباس، آبها به راحتی از آن خارج شود، آبکش به وسیله شفت و سه نظام میتواند به صورت افقی کار کند .
با بیرون آمدن کامل آبکش از داخل دیگ، محل قرار گرفتن شفت آبکش و داخل دیگ به خوبی قابل مشاهده هستند.

روش بیرون آوردن بلبرینگ و کاسه نمد معیوب
برای خارج کردن بلبرینگ معیوب، با یک چکش و یک عدد سنبه بلند سر پهن بلبرینگ بیرونی دیگ را از جای خود خارج کنید .
بلبرینگ معیوب را برداشته و مشخصات آن را یادداشت کنید، پسوند در ادامه شماره بلبرینگ گویای این است که در دو طرف آن، محافظ فلزی وجود دارد .
اگر به جایگاه بلبرینگ توجه کنید، محل قرار گرفتن بلبرینگ به صورت فلزی بوده و دیگ با شیار‌‌‌‌های بلندی روی آن پرس شده است که باعث چندین برابر شدن مقاومت آن میگردد .
برای خارج کردن کاسه نمد معیوب یک عدد پیچ گوشتی بزرگ دسته کوتاه را از داخل دیگ، به صورت اهرم زیر کاسه نمد قرار دهید و آن را از جای خود خارج کنید .
توجه : شماره کاسه نمد به این صورت است (ارتفاع - قطر خارجی - قطر داخلی)

برای بیرون آوردن بلبرینگ داخل دیگ، ابتدا دیگ را طوری قرار دهید که لبه‌‌‌‌های آن آسیب نبیند و یا دیگ را روی یک لوله بلند با قطر حدود 100 میلی متر به گونه ای قرار دهید که مقر بلبرینگ و کاسه نمد، در داخل لوله قرار گیرند و آنگاه با ضربه چکش، بلبرینگ را از جای خود خارج کنید، بهتر است ارتفاع این لوله چند سانتی متر از عمق دیگ بیشتر باشد تا لبه دیگر روی زمین قرار نگیرد .
روش جاگذاری بلبرینگ دیگ لباسشویی
قبل از جاگذاری بلبرینگ، حتما محل قرار گرفتن بلبرینگ را با برس نرم و دستمال گرد گیر به طور کامل پاک کنید. سپس بلبرینگ را به صورت تراز در جای خود قرار دهید .
برای جا زدن بلبرینگ، نیاز به بوش مخصوصی است که مقطع آن به اندازه نیم میلی متر کمتر از قطر خارجی بلبرینگ باشد و سر دیگر آن به صورت مخروطی بوده و چکش خور باشد. این وسیله را میتوانید در کارگاه بسازید .
باید توجه داشت که بوش و بلبرینگ کاملا تراز باشد و بوش نیز عمود بر بلبرینگ قرار گیرد، سپس توسط یک چکش مناسب، با دقت و به صورت عمود بر روی بوش ضربه بزنید تا بلبرینگ کم کم و به صورت یکنواخت در جای خود قرار گیرد .
پس از اینکه در آخرین ضربه چکش، متوجه شدید که صدای ضربات تغییر کرده، دیگر نیازی به ادامه کار نیست و بوش را از روی بلبرینگ بردارید .
توجه : دقت کنید که نباید کوچکترین ضربه ای به حلقه وسط بلبرینگ وارد شود.


روش جاگذاری کاسه نمد داخل دیگ لباسشویی
برای جا انداختن کاسه نمد ابتدا محل قرار گرفتن آن را تمیز کنید .
مشخصات فنی کاسه نمد معیوب را یادداشت نمایید و نوع سالم آن را تهیه نمایید .
برای جلوگیری از زنگ زدن فنر کاسه نمد، قبل از جا انداختن کاسه نمد، مقداری گریس روی فنر آن قرار دهید، سپس آن را در جای خود قرار داده و تا جایی که امکان دارد با فشار دست جا بیندازید .
به وسیله یک چکش دسته کوتاه که بتواند در داخل دیگ جا بگیرد، به ترتیب و به صورت قرینه ضرباتی روی کاسه نمد بزنید تا دقیقا در جای خود قرار گیرد .
روش تعویض کمک معیوب لباسشویی
قسمت متحرک کمک را از پوسته جدا کنید .
با بیرون آوردن قسمت متحرک کمک، معیوب بودن آن مشخص میشود و به علت کارکرد طولانی و خشک شدن روغن داخل آن لنت‌‌‌‌های اصطکاک پوسیدگی پیدا کرده و باید تعویض گردد .
با یک آچار بوکس شماره 17، پیچ مربوط به کمک معیوب را باز کرده و آن را از جای خود خارج کنید .
پس از خارج کردن پوسته کمک، مشابه کمک معیوب را تهیه کنید و روی دستگاه در جای خود قرار داده و پیچ آن را ببندید.
دقت کنید که قسمت انت‌‌‌‌های پوسته کمک را در جایگاه زیر دیگ قرار دهید و سپس پپیچ مربوطه را در جای خود محکم کنید.
پس از بیتن پیچ کمک سمت چپ، به همان ترتیب و با دقت کامل، کمک سمت راست را نیز تعویض کرده و پیچ آن را محکم کنید .
چطور یک ماشین لباسشویی را تعمیر کنیم
در بالا به نحوه تعویض و تعمیرات پرداختیم حال در اینجا میخواهیم به این موضوع که مشکل لباسشویی از کجاست و دلیل آن چیست بپردازیم، به خواندن ادامه دهید ...

اگر ماشین لباسشویی شما خراب شده و دقیقا نمی‌دانید مشکل از کجاست، به جای درستی مراجعه کرده اید. در اینجا، فهرستی از علامت‌‌‌‌های خرابی ماشین لباسشویی تهیه شده است که با مراجعه به هرکدام، می‌توانید مشکل دستگاه خود را حدس زده و راه حل آن را پیدا کنید :

صدای زیاد ماشین لباسشویی
نشتی ماشین لباسشویی
روشن نشدن ماشین لباسشویی
عدم چرخش در ماشین لباسشویی
تایمر ماشین لباسشویی کار نمیکند
پمپ در ماشین لباسشویی نمی‌چرخد
لرزش و جابجایی در ماشین لباسشویی
ماشین لباسشویی درست آبگیری نمی‌کند
ماشین لباسشویی مدام آبگیری می‌کند
بوی سوختگی از ماشین لباسشویی
در ماشین لباسشویی باز نمی‌شود
دمای آب در ماشین لباسشویی مناسب نیست
ماشین لباسشویی همزمان هم آبگیری می‌کند هم تخلیه می‌کند
صدای زیاد ماشین لباسشویی ( چرا ماشین لباسشویی صدا میدهد ؟ )
برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث ایجاد صدای بیش از حد در ماشین لباسشویی می‌شوند را لیست کرده ایم. می‌توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ی ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.


پمپ و موتور پمپ

پمپ تخلیه در یک ماشین لباسشویی برای تخلیه آب از دستگاه در طول شستشو و بعد از آن کاربرد دارد. ممکن است پمپ با تسمه و پولی و یا موتور کار کند و یا موتور جداگانه ای برای خود داشته باشد. صدای غیر نرمال از ماشین لباسشویی در هنگام یا بعد از شستشو می‌تواند نشان گر این باشد که پمپ تخلیه دچار محدودیت شده یا به کل معیوب است.

پنل جلو را برداشته و پمپ را پیدا کنید. سپس دستگاه را روشن کنید تا مطمئن شوید صدا از پمپ است. احتیاط کنید چون با قطعات متحرک و مدار الکتریکی در تماس هستید. اگر مطمئن شدید که صدا از پمپ است، دستگاه را از برق بکشید و شیلنگ ورودی به پمپ را جدا کنید. از یک ظرف برای خالی کردن آب موجود در شیلنگ و پمپ استفاده کنید. پروانه پمپ را بررسی کنید تا اگر جسمی در آن گیر کرده و باعث ایجاد صدا و صدمه به پروانه شده است، متوجه شوید. پروانه را با دست بچرخانید تا ببینید که گیر نکرده و یا ساییده نشده باشد. ماشین لباسشویی‌‌‌‌های کیلویی و اتوماتیک اغلب دارای پمپ آبکشی الکتریکی مستقل هستند که ممکن است موتور آنها صدمه دیده باشد که در آن صورت کل پمپ باید تعویض شود. هر گونه شیء خارجی که در پروانه گیر کرده را بیرون آورده و یا پمپ را تعویض کنید. سپس با دقت کلمپ‌‌‌‌های شیلنگ را بسته و قبل از نصب دوباره ی پنل بررسی کنید که نشتی نداشته باشد.تسمه ماشین لباسشویی

نقش تسمه محرک اتصال موتور محرک به قسمت انتقال قدرت در بعضی از ماشین‌‌‌‌های لباسشویی سطلی و یا اتصال موتور محرک به سبد شستشو در اکثر ماشین لباسشویی‌‌‌‌های اتوماتیک است. تسمه ی محرک ممکن است یک تک تسمه ی V شکل و یا یک تسمه ی چند دنده باشد و اغلب اوقات از لاستیک ساخته شده است اما ممکن است پوشش پارچه ای داشته باشد. در ماشین لباسشویی‌‌‌‌های اتوماتیک تسمه محرک اغلب از نوع چند دنده ست. تسمه محرک ماشین لباسشویی‌‌‌‌های سطلی V شکل با پوشش پارچه ای بوده همراه با قرقره که اصطکاک را هنگامی که موتور شروع به کار می‌کند کاهش می‌دهد.

کوپلینگ موتور دایرکت درایو (بدون تسمه)

بعضی از ماشین لباسشویی‌‌‌‌های سطلی از کوپلینگ موتور‌‌‌‌های دایرکت درایو برای انتقال قدرت موتور به جعبه دنده استفاده می‌کنند. کوپلینگ محرک موتور را به جعبه دنده وصل کرده و تشکیل شده از دو عدد قطعه ی پلاستیکی سه شاخه که بینشان یک کوپلینگ لاستیکی قرار گرفته است. یکی از سه شاخه ها به محور موتور محرک چسبیده و سه شاخه ی دیگر محور ورودی جعبه دنده چسبیده است. با چرخیدن محور موتور، کوپلینگ لاستیکی بین سه شاخه ها نیروی گشتاور را جذب کرده و مانع شکستن سه شاخه ها می‌شود. در اثر استفاده کوپلینگ به مرور دچار استهلاک شده و سه شاخه ها ممکن است سر خورده و باعث ایجاد صدای اضافی شوند. اگر جعبه دنده متوقف شود یا سبد چرخان قادر نباشد آزادانه بچرخد، کوپلینگ قادر نخواهد بود وظیفه اش را انجام دهد و در نتیجه ممکن است صدا ایجاد شود. اکثرا باید بدنه خارجی را برای دسترسی به کوپلینگ بردارید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

کمک فنر

تمام ماشین لباسشویی‌‌‌‌های اتوماتیک دارای کمک فنر هستند که در کاهش حرکت دیگ در دوره‌‌‌‌های آبکشی مفید هستند. کمک فنرها به چهارچوب اصلی و به بدنه ی خارجی دیگ چسبیده و برای دسترسی به ان باید پنل جلو یا عقب را بردارید. زمانی که کمک فنرها ضعیف شوند یا صدمه ببینند، دستگاه صدای زیادی در مرحله آبکشی تولید می‌کند و اگر به این مشکل رسیدگی نشود، منجر به آسیب دیدن بقیه اجزای دستگاه می‌شود. کمک ها را بررسی کنید و اگر نشانه هایی از قطع شدن اتصالات، نشتی آب و یا ضعیف شدن عمل ضربه گیری پیدا کردید، هر دو کمک فنر را تعویض کنید.

تسمه تعدیل دیگ

بعضی از ماشین لباسشویی‌‌‌‌های سطلی از تسمه تعدیل دیگ برای کنترل حرکت دیگ در طول مرحله آبکشی استفاده می‌کنند. 4 تسمه به دیگ و چهار گوشه ی بدنه متصل شده است. این تسمه از جنس لاستیک هستند و ممکن است در اثر استفاده پاره شوند.

هنگامی که این تسمه ها دچار پارگی شوند و یا خاصیت ارتجاعی خود را از دست دهند، دیگ در زمان انجام آبکشی با بدنه تماس پیدا کرده و باعث ایجاد صدا می‌شود. تحمیل بار سنگین به ماشین لباسشویی بطور مداوم و استفاده زیاد باعث می‌شود تسمه ها زودتر دچار خرابی می‌شوند. برای بررسی اینکه آیا صدای اضافی از خرابی تسمه ها نشات می‌گیرد یا خیر، باید ماشین لباسشویی را بالا ببرید. اگر هر کدام از آن تسمه ها ظاهر پاره یا فرسوده داشته باشند، باید آنها را تعویض کنید. پیشنهاد ما این است که هر 4 تسمه را همزمان تعویض کنید.


موتور محرک

نقش موتور محرک در یک ماشین لباسشویی سطلی، بکار انداختن گیربکس، چرخاندن سبد شستشو و در برخی دستگاه ها تامین نیروی پمپ است. در ماشین لباسشویی‌‌‌‌های اتوماتیک، موتور محرک از طریق یک تسمه، پولیِ سبد شستشو را به کار می‌اندازد. نشانه ی ایراد موتور متحرک، صدایی مثل وزوز در هنگامی که موتور شروع به کار می‌کند، است که گاهی با بوی خفیف سوختگی همراه است. موتور محرک محافظ اضافه بار حرارتی دارد که هنگامی که حرارت بیش از حد بالا رود، برق سیم پیچ ها را قطع می‌کند تا موتور خاموش شود. این مسئله ممکن است به علت گیر گردن یکی از اجزای متحرک موتور و یا ایرادی از خود موتور به وجود آید. اگر موتور محرک نتواند خودش آزادانه بچرخد، باید تعویض شود. اگر همچین ایرادی وجود نداشت و هیچ علامتی از فرسودگی موتور نبود، احتمالا دو گروه از قطعات موتور را از روشن شدن باز می‌دارند.

یک خازن خراب در بخش روشن شدن موتور می‌تواند این مشکل را ایجاد کرده باشد. اگر دستگاه شما در بخش روشن شدن موتور داری خازن است، ایت خازن عموما در نزدیکی موتور قرار دارد و با یک سیم به سوییچ روشن/خاموش موتور متصل است. سیم مذکور را چک کنید که قطع نشده و یا خوردگی نداشته باشد. خازن را بررسی کنید که دچار شکستگی و ورم نشده باشد. در صورت مشاهده، خازن را دقیقا با نوع و مدل خودش تعویض کنید. قبل از شروع تعمیر، دستگاه را از برق جدا کنید. همچنین باید اجزای مکانیکی که موتور به حرکت در می‌آورد را چک کرده تا مطمئن شوید درست کار می‌کنند. مطمئن شوید که گیربکس و پمپ به راحتی چرخیده و سبد شستشو در مسیر چرخش به درستی حرکت می‌کند. بیرینگی که گیر کرده باشد، پمپی که ایراد داشته باشد و یا گیر کردن یک تکه لباس در دیگ و یا پمپ می‌توانند منجر به روشن نشدن موتور شوند.


پولی موتور متحرک، پولی گیربکس، پولی پمپ

در ماشین لباسشویی‌‌‌‌های تسمه دار، پولی‌‌‌‌های موتور تسمه و در برخی موارد تسمه ی پمپ را ساپورت می‌کند. گاهی نیز پمپ و گیربکس دارای پولی هستند. این پولی ها باعث تجمع تدریجی گریس، مواد لاستیکی و یا گرد و غبار می‌شوند که حرکت موتور را سخت کرده و موتور در در هنگام حرکت جیر جیر می‌کند. اگر دستگاه شما در هنگام چرخیدن، تخلیه و یا آبکشی همچین صدایی می‌دهد، باید پولی ها را از نظر تجمع ذرات نا خواسته چک کنید. مطمئن شوید که پولی ها تمیز هستند و اثری از کج شدگی ندارند. تسمه ها را نیز چک کنید که فرسوده و یا آسیب دیده نباشند و در صورت نیاز‌ آنها را تعویض کنید.

تسمه پمپ

در ماشین لباسشویی‌‌‌‌های سطلی تسمه ای، تسمه ی پمپ است که در مرحله ی تخلیه پولی پمپ تخلیه را به حرکت در می‌آورد. به مرور زمان در اثر استفاده تسمه ی پمپ دچار ترک خوردگی و فرسودگی شده که منجر به ایجاد صدایی اضافه مانند جیرجیر در زمان مرحله ی آبکشی می‌شود. این مورد ممکن است همراه با بوی لاستیک سوخته باشد و یا حتی تخلیه بطور کامل انجام نشود. تسمه را از نظر فرسودگی، داغ شدگی و یا ساییدگی بررسی کنید و مطمئن شوید که پولی ها آزادانه می‌چرخند. تسمه را دقیقا با مورد مشابهش تعویض کنید و مطمئن شوید که کشش آن دقیقا مطابق دستورالعمل کارخانه تنظیم شده است. لزوما همه تسمه‌‌‌‌های ماشین لباسشویی ها نباید سفت باشند.

یاتاقان دیگ

هر دو ماشین لباسشویی‌‌‌‌های سطلی و کیلویی دارای یاتاقان دیگ هستند که سبد شستشو و یا دیگ آزادانه بچرخند. ماشین‌‌‌‌های سطلی معمولا یک یاتاقان در زیر و یا ورودی گیربکس و یک یاتاقان در جایی که شفت به دیگ داخلی می‌چسبد دارند. ماشین لباسشویی‌‌‌‌های کیلویی معمولا دو یاتاقان برای ساپورت کردن شفت سبد شستشو دارند که در پشت سبد خارجی قرار دارد. یاتاقان ها توسط کاسه نمد در برابر آب محافظت می‌شوند. ممکن است این کاسه نمد در اثر استفاده در مرور زمان، مواد شوینده قوی و یا اضافه بار دستگاه شکسته شده و آب به یاتاقان ها برسد و در نتیجه یاتاقان ها صدمه ببینند.

اگر با صدای غرش در مرحله ی آبکشی مواجه هستید، معمولا به این دلیل است که یاتاقان‌‌‌‌های دیگ مشکل دارند. همراه با این صدا ممکن است دیگ داخلی بازی کند و یا در مجاورت کاسمه نمد نشتی آب مشاهده کنید. دراین صورت باید دیگ داخلی و یا سبد شستشو را جدا کرده تا به یاتاقان ها و کاسه نمد دسترسی پیدا کنید. در ماشین لباسشویی‌‌‌‌های سطلی، باید جعبه دنده را نیز جدا کنید. برای انجام این تعمیرات معمولا ابزار دستی استاندارد و معمولی کافی ست اما برخی مدل‌‌‌‌های ماشین لباسشویی به ابزار ویژه ای برای جدا کردن و سوار کردن یاتاقان ها و کاسه نمد نیاز دارند. هنگاهی که یاتاقان را تعویض می‌کنید، کاسه نمد را هم عوض کنید مخصوصا اگر علت خرابی یاتاقان ها تماس با آب و زنگ زدگی است. قبل از شروع، حتما دستگاه را از برق بکشید.


کلاچ

برخی ماشین لباسشویی‌‌‌‌های سطلی برای قفل کردن ورودی شفت جعبه دنده به محرک سبد شستشو در مرحله ی آبکشی از کلاچ استفاده می‌کنند. به مرور زمانی اصطکاک صفحه کلاچ با پوشش محافظ موجب فرسایش آن شده و ممکن است تولید صدای خراشیدن کند. یک کلاچ فرسوده می‌تواند ماشین لباسشویی را در مرحله آبکشی از چرخیدن باز بدارد و یا باعث شود چرخش آن با سرعت کمتری انجام شود که در نتیجه لباس ها به خوبی خشک نخواهند شد. علامت‌‌‌‌های دیگری که نشان دهنده ی مشکل کلاچ است، تراشه ای و خرده فلزهایی ست که ممکن است در زیر دستگاه پیدا کنید و همچنین بوی خفیف سوختگی و صدای بلند در هنگام آبکشی ست. اگر هر کدام از این علائم را مشاهده کردید و یا کلاچ ظاهری فرسوده داشت، آن را تعویض کنید. معمولا کلاچ در زیر دیگ خارجی قرار دارد. برای دسترسی به آن باید بدنه ی خارجی، موتور محرک و جعبه دنده را بیرون بیاورید.

آیا لباسشویی بوش، آاگ، دوو یا بلومبرگ شما صدا میدهد ؟ برای تعمیر ماشین لباسشویی بوش، تعمیر ماشین لباسشویی آاگ، تعمیر ماشین لباسشویی دوو یا تعمیر ماشین لباسشویی بلومبرگ خود کلیک نمایید تا با استفاده از قطعات فابریک و نمایندگی تعمیرات در تهران خدمات بهره مند شوید .

دلیل چکه کردن ماشین لباسشویی ( چرا از ماشین لباسشویی آب چکه میکند ؟ )
برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث نشت آب در ماشین لباسشویی می‌شوند را لیست کرده ایم. می‌توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ی ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.


شیلنگ ها

اولین قطعاتی که در چکه کردن ماشین لباسشویی باید به‌ آنها شک کنید، شیلنگ ها هستند. در ماشین لباسشویی انواع مختلفی شیلنگ وجود دارد که مهم ترین‌ آنها شیلنگ تخلیه و شیلنگ ورودی آب به ماشین هستند. شیلنگ ورودی آب، شیر آب را به دستگاه وصل می‌کند و معمولا در پشت دستگاه قرار دارد. بررسی کنید که محل‌‌‌‌های اتصال شیلنگ ورودی آب به شیر و دستگاه محکم است و منشا نشت آب، شیر نیست. شیلنگ تخلیه نیز در پشت دستگاه قرار دارد و ممکن است به خوبی به دستگاه متصل نشده باشد. مطمئن شوید که چکه کردن آب به علت مسدود شدن دریچه تخلیه و جمع شدن آب در پشت لوله قائم نیست. هرگز شیلنگ را به لوله قائم مهر و موم نکنید تا در این موارد بتوانید از عدم انسداد دریچه را مطمئن شوید.   

ماشین لباسشویی ها دارای شیلنگ‌‌‌‌های داخلی نیز هستند که شیر داخلی را به دیگ یا درام متصل می‌کنند. اگر این شیلنگ سوراخ باشد، در هنگام آبگیری آب از دستگاه چکه می‌کند. برای دسترسی به این شیلنگ ها، بدنه خارجی دستگاه را بردارید. شیلنگ ها را بررسی کنید که ساییدگی یا پارگی نداشته باشند. همچنین، اجزای دیگر سیستم ورودی آب مانند زانویی و سیستم تزریق به دیگ را چک کنید. بعضی ماشین لباسشویی‌‌‌‌های اتوماتیک، آب را از محل توزیع کننده شوینده به درام تزریق می‌کنند. این ناحیه باید در زمان آبگیری دستگاه چک شود. اگر چکه کردن در مرحله شستشو اتفاق بیفتد، ممکن است مشکل از شیلنگِ متصل کننده دیگ به پمپ تخلیه باشد. کلمپ ها را بررسی کنید که شل نشده و اثر خوردگی نداشته باشند. همچنین شیلنگ ها را چک کنید که سوراخ نباشند. برای دسترسی به این ناحیه ها معمولا نیاز به برداشتن پنل جلو یا عقب و در برخی مدل ها کل بدنه دارید.


پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پمپ آب یا پمپ تخلیه در یک ماشین لباسشویی نقش تخلیه آب از دیگ را دارد. ممکن است پمپ با تسمه و پولی و یا موتور کار کند و یا موتور مستقلی برای خود داشته باشد. این پمپ یک شیلنگ خروجی یا تخلیه، یک شیلنگ ورودی از طرف دیگ و ممکن است یک شیلنگ گردش آب نیز داشته باشد. اگر در مرحله شستشو و تخلیه نشت آب مشاهده کردید، به پمپ تخلیه و اتصالات و شیلنگ هایش نگاهی بیندازید. ابتدا واشرها و شیلنگ ها را چک کنید. اگر نشت آب از جانب پمپ باشد، تعویض آن ضروری ست. پمپ تخلیه معمولا در چارچوب دستگاه قرار دارد و یا به موتور چسبیده است. برای دسترسی به آن پنل جلو یا عقب را بردارید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

گالری تصاویر محصول
 تعمیرات در مهاباد
تصاویر
بیشتر

طراحی سایت توسط یعقوب احمدی